![]() |
You were.../BALLAD ~purchase count~
http://img4.imageshack.us/img4/483/ayuyouwereballad.png Hi!! I think it's time to open this thread again as I've seen I lot of people have bought this single!! It's just a month for the release ;) This kind of thread usually are done by truehappiness (hope you don't mind). I can't remember if this has been done for single... but here you go! Here quoted the original instructions: Quote:
________________________________________ ~ Milestones . 50th - crea_spain . 100th - branv . 150th . 200th ~ Total number of copies ordered 136 (+1?) ~ Number of copies separated by retailer . YesAsia - 34 . CDJapan - 69 . HMV - 5 . Other, undecided or unknown - 28 ~ Number of copies separated by version . CD+DVD A - 43 . CD+DVD B - 35 . CD - 54 . CD+DVD (version not stated) - 4 . Undecided or unknown - 2 ________________________________________ So I start! 0+3= 3 CD+DVD A&B and CD only @ CDJ |
3+3= 6
I'm buying all 3 versions from CDJapan~ |
6+3=9
both CD+DVD Versions + CD Only from mu-mo |
9+3=12
all three versions from CDJapan |
12 + 3 = 15
all versions from YA |
15+1=16
the CDonly version from CDJapan. |
16+3 = 19
All 3 from CDJapan |
19 + 3 = 22
my friend is buying me all 3 from CDJ! |
22+1=23
CD+DVD A from YA :3 |
23+3=26
both CD+DVD Versions + CD Only from CDJapan |
26+1=27
CD Only from CD Japan getting it for Christmas, so I may by the other versions later ;) |
27+3=29
all 3^^ |
^ 27+3= 30
|
30+1 = 31
CD+DVD (Version B) from CDJAPAN |
31+1 = 32
CD Only - CDJapan |
31+1=32
CD/DVD from yesasia |
33+1=34
CD+DVD from YA |
34 + 3 = 37
3 versions at cdjapan |
37 + 3 = 40
Jacket A and C at Yesasia Jacket B at CDJapan |
40+1=41 CD only version from CD Japan
I feel bad because I only got one version. >_< I ordered the calender along with it... instead. |
41+1= 42
CD only from CDJapan |
42+1= 43
CD only from CDJapan |
43+1=44
CD Only from the local HMV |
44+1=45
CD only frm cdjapan |
45+1=46
Cd Only from Play Asia |
46+3 = 49
All three versions from Mu-mo |
49+3= 52
both CD+DVD versions from CD Japan (I just ordered those right now) I'll buy CD only in Tokyo (HMV or Tower Records Shibuya) |
52+1=53
CD only from cdjapan |
53+1=54
CD only from HMV |
54 + 1 = 55
CD only from YA |
55+3=58
3 version from YA |
58+1 = 59
CD + DVD Version from CDJapan |
59+1 = 60
CD version from Yesasia. |
60+1 = 61
CD+DVD with making of BALLAD! From CDJapan! |
61 + 2 = 63
Jackets A and B from CDJ :) |
63+1=64
CD+DVD jacket A from CDJapan *i will get another CD+DVD version, but i'm waiting for the picture of the poster to decide to order at cdjapan or mumo. |
64 + 3 = 67
All 3 from CDJapan... |
67 + 1 = 68
CD-standalone from CDJapan |
68 + 1 = 69
CD only from CDJapan. |
how come so many people is interested in the CD only version??
:) |
69 + 1 = 70
CD Only from CDJapan |
70+1 = 71
CD+DVD version A from CDJapan |
Quote:
For now I've counted your second CD+DVD in the total number, but put it as "unknown" for the retalier and the version, until you say sth (if not it will remain ^^) SOo Earth_maiden 70+1 = 71 + 1 by LacusClyne = 72 P.D. LOL YA will lose money this time with the icnrease of price with the poster XDD |
i bought two copies of it, from cdjapan...
so 72+2=74. :) |
74+0= 74 ( :weep ).
I have no money so I'll just buy it digitally. Maybe I'll stumble upon some money by December so I can buy it. |
74+1=75
CD only from YesAsia |
74 + 1 CD+DVD version.
I pre-ordered both CD+DVD versions at YesAasia but I'm going to wait for the covers and previews to decide which one I'll buy and which one I'll cancel afterwards. |
75+2 = 77
CD+DVD A & CD+DVD B from YesAsia |
77+1 =78
CD only version (jacket C) ^^ From YesAsia (with the price increased ¬¬) I bought it with Memorial Address CD+DVD Japan Version *¬* Aura, I love your marionette set *·* |
^ malditos los de YA ¬¬ And yeah! the set is amazing, ownsarai did an amazing job *-*
|
78+1=79
CD+DVD A from cdjapan |
79+3=82
1 from her concert, 2 from team ayu. |
82+2=84
CD+DVD A/B from CDJapan |
84+3=87
CD only CD+DVD A CD+DVD B all three from YesAsia |
87+3=90
from YesAsia |
90+1=91
Bought the CD+DVD BALLAD version :) From CDJapan |
91+1=92
CD only from YesAsia |
92+3= 95
CD+DVD Version A = 2 CD only = 1 from CD Japan |
95+5=100
A 2 CDJAPAN B 1 CDJAPAN C 2 playasia yay...i am the 100th |
^ congrats branv! :D
I'll get CD only from CDJ :D 100 + 1 = 101 Im 101st!!! XD |
101+2=103
from CDJ both cd +dvd versions |
103+2=105
CD+DVD ver. A and CD-only ver from CDJapan |
wow! seems that the covers made a boost of sales here XDDD from 84 to 105 in one day xD
|
105 + 2 = 107
You were... / BALLAD (CD+DVD) You were... / BALLAD (CD Only) |
107 + 3 = 110
All 3 versions from CDJapan |
110+3=113
cdjapan |
113 + 1 = 114
CD-only version from CDJapan:D |
Quote:
114+1=115 BALLAD/You were... ie. CD+DVD Type B from Taiwanese friend |
115 + 1 = 116
BALLAD / You were... (CD+DVD Jacket B) from YesAsia. (: |
116+2 Jacket A from playasia ^_^= 118
|
118+1=119
CD only from Yesasia |
119+3=122
CD+DVD A&B and CD only @ HMV |
122+1 = 123
CD+DVD You were.../BALLAD @ Yesasia |
123+1=124 from CDJapan !^^
i bought You were.../BALLAD CD only version. |
124+1=125
from CDJapan You were.../BALLAD CD+DVD A version. |
125 - 3 = 122 (all 3 versions from CDJapan)
bye bye!! now the date has been posponed i don't care of the days so i didn't want topay ems shiping xdd so... 122 + 2 = 124 CD+DVD A&B @ YA yeah, no want to spend my money all useless right now... |
124 + 1 = 125
CD-only version from Yesasia. |
125 + 1 = 126
CD only from Yesasia.com |
126 + 1 = 127
CD only version from CDJapan :) |
A1 Playasia
B1 Playasia A1 CDjpan 127+3= 130 |
130+1
cd-only from cdj managed to get among the last unit of cdj's cd-only 1st press >.< |
131+1= 132
CD only from yesasia.com |
132+1=133
Probably the CD-only from local stores. :D I'll probably also get my hands on the Ayu-fleece separately since I found a person with Team-Ayu contacts!!!! |
Quote:
Weak single. First time canceling. :( |
Question... I pre-ordered the BALLAD/You were... version and I'm almost 100% positive my friend is buying me You were.../BALLAD, does that count as two?
132+1 = 133 (132+2? = 134) |
133+3=136
CD+DVD versions A+B from mu-mo shop CD only from yesasia |
Quote:
CDJ ran out of first press for CD only edition. Bought it yesterday with Sunrise/Sunset ~LOVE is ALL~ and Voyage. :) |
keikeiaznqueen i'll count it as CD only, so if you buy another version instead and remember this thread (xd) please say it ^^
Quote:
|
136 + 1 = 137
CDJapan Version B |
Quote:
|
137+1(jaket A)=138 from cdjapan
|
Quote:
138+1=139 Version C- cd only CdJapan |
139+1=140
CD+DVD B from local store |
Quote:
I am happy with that 140 - 1 = 139 I canceled my order from CDJapan. I hate BALLAD PV and I dont want it. |
139 + 1 = 140
CD only! buying from the chinese mall near me lol GOOD PICK ME UP FROM SUNRISE! |
140 + 1 = 141
CD only from YA |
141+2=143
both CD+DVD from mumo, coz i want the extra free gifts |
143+2=145 (both CD+DVDs from CDJ :))
|
+2
= 147 BALLAD/You were... [CD+DVD] You were.../BALLAD [CD-only] CD-Japan :) both First press |
one question.... how much does S / S sold in this "chart"?
|
All times are GMT +1. The time now is 10:19 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.